Кораби на „Булмаркет“ попаднаха в „черния списък“ на Украйна
Два кораба на регистрираната в Русе компания „Булмаркет шипинг“ са попаднали в „черния списък“ за нарушение на санкциите, наложени от ЕС и САЩ, спрямо окупирания от Русия украински полуостров Крим. Причината е, че танкерите „Бриз“ и „Поларис“ са навлезли и акостирали в акваторията на кримското пристанище Керч, което е едно от деветте пристанища на полуострова, попадащи в зоната на ембаргото.
Във въпросното пристанище съдовете на „Булмаркет Шипинг“ са товарили руски газ (LPG), доставящ се там чрез ферибот за железопътни цистерни. Танкерът „Бриз“ е бил в Креч два пъти – на 21 април и на 21 май т.г., както и „Поларис“ – на 27-28 март и преди дни – на 4 август. Санкциите на ЕС са в сила от 25 юли 2014 г, а тези, наложени от САЩ, са от 19 декември м.г.
На 5 август украинският сайт Blackseanews.net излезе със заглавие „Българският танкер-газовоз „Поларис“ грубо наруши режима на санкции с навлизане в анексирания Керч“. Изданието, цитирано у нас от в. „Капитал“, посочва, че освен с нарушението на санкциите на ЕС, българският собственик на двата танкера се е озовал и в полезрението на финансовото разузнаване на САЩ.
„Черният списък“ се изготвя от неправителствената организация „Майдан външни работи“, в тясно сътрудничество с Военноморските сили на Украйна. Списъкът е предназначен за ползване от правителството в Киев, а също и от редица международни организации. В него досега са попаднали общо 105 морски съдове. Освен танкерите на „Булмаркет шипинг“, има и трети български кораб. Това е ветроходът „Royal Helena”, взел участие в отбелязването на Деня на Русия в акваторията на Ялта, между 11 и 13 юни 2014 г. За него е посочено, че след отправена забележка, собствениците му са се въздържали да нарушат повторно санкциите.
Най-много кораби, нарушили ембаргото над Крим, има Турция – 52, следвана от Гърция – 28, Румъния – 6, Италия – 4, Германия – 2 и т.н. До момента няма преки последствия от наложените санкции на ЕС и САЩ. Рискът, обаче, е от съответна реакция от украинска страна. С навлизането и акостирането в окупираните и анексираните от Русия кримски пристанища собствениците, капитаните и екипажите на чуждестранните кораби извършват престъпление по смисъла на член 332-1 от Наказателния кодекс на Украйна. Съгласно този член, екипажите на корабите, намиращи се в Крим, попадат под административна и наказателна отговорност пред украинските власти заради „незаконно пресичане на държавната граница и нарушение на установените правила за навлизане в окупираната територия“. Като крайна мярка, това може да доведе до задържане на кораба-нарушител или на други съдове на същия корабособственик в Украйна или в чуждестранни пристанища по силата на международните конвенции.
Потърсен за коментар от „Капитал Daily“, Станко Станков, управител на „Булмаркет“, казва че не се притеснява от евентуални санкции. На основата на обяснения, които е получил, той твърди, че за корабите, които влизат в Керч, има проблем само ако после влязат в украинско пристанище. „Не само нашите кораби са били в Керч, за този период имаше поне петнадесет италиански и гръцки танкера“, казва Станков. „Какво трябваше да направим, да нарежем корабите на скраб и да уволним работниците ли?“, казва той. Управителят на „Булмаркет“ допълва, че неговата фирма няма отношения с Държавно предприятие „Керченско морско търговско пристанище“, което е санкционирано, а с два частни терминала – ЮВАС и АЕГАЗ, откъдето товарят пропан-бутан с руски, а не с кримски произход. Според украинците, обаче, всичките четири порта в Керч, включително и тези на ЮВАС и АЕГАЗ, попадат в зоната на ембаргото.
Мажоритарен собственик на капитала на „Булмаркет“ е компанията „Вектра консулт“, зад която, чрез поредица офшорни фирми, стои кипърският гражданин Георгиус Георгиу. В началото на тази година мащабно разследване на сайта bivol.bg, цитирано от „ФРОНТАЛНО“, показа, че ПИБ е отпуснала общо над един милиард лева – 1 271 461 780,13 лв на фирми, свързани с Георгиу. Той пък от своя страна е свързано лице по смисъла на закона със собствениците на банката Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Сериозна част от тази сума, 106 588 488.74 лв, са били отпуснати с три кредита без необходимото обезпечение на три от дъщерните фирми на „Булмаркет“ – „Булмаркет автотранспорт“, „Олео протеин“ и „Порт Булмаркет“. Според вътрешни източници на „ФРОНТАЛНО“, фирми на „Булмаркет“ продължават да източват системно ПИБ и към този момент.
Pingback: Докладът „КТМ“: 20 години безхаберие ни водят към екокатастрофа | ФРОНТАЛНО
Pingback: Истинската история на „Булмаркет“ – бизнес „до поискване“ | ФРОНТАЛНО