Сметището на Русе и пожарът на безотговорността
Пожарът на сметището в Русе, възникнал незабелязано вероятно в сутрешните часове в събота, на 3 ноември, доведе града до ръба на екологична катастрофа. Силният източен вятър отведе пушеците от бедствието до прозорците на жителите в кварталите. Острата, задушлива миризма и появилата се отровна мъгла изправиха на нокти гражданите и сред тях се отприщи основателно недоволство. Защото последиците от огнената стихия на сметището дойдоха като преливане на чашата и се примесиха с ежедневните обгазявания на града от различните промишлени производства.
Няма категорична яснота дали отделените във въздуха на Русе емисии, вследствие на пожара, са вредни и опасни за здравето на хората. Такъв анализ от страна на компетентния орган РИОСВ-Русе е невъзможен, тъй като те следят качеството на въздуха единствено в две стационарни станции и то само по определени показатели. По отношение на следените показатели няма превишаване на нормите, казват от русенската екоинспекция.
Но гражданите са на друго мнение, тъй като вярват повече на обонянието си и настоятелно искат решение на проблема с мръсния въздух в града. РИОСВ и останалите институции обаче не са в състояние да дадат това решение и тук казусът влиза във водовъртежа на параграф 22, от който изход на този етап не се вижда. А институционалната немощ създава благоприятна среда, в която фирмите-замърсители на въздуха получават свободата да безчинстват безнаказано над белите дробове на русенци.
Бързата реакция на един случаен гражданин
Сигналът за пожара е подаден от случаен гражданин, който минавал наблизо до сметището и забелязал пушека към 12:30 ч. на обед в съботния ден. Гражданинът проявил своята лична отговорност и докладвал за наблюденията си на дежурния в КПП-то на портала на сметището. Оттам насетне, вече аварийните служби са задействани и засега няколко денонощия продължава неравната им битка с огнената стихия и с последствията от нея.
Описанието на този случай повдига сериозни въпроси как е допуснат такъв пожар и защо случайно преминаващ гражданин, а не служителя на регионалното депо за отпадъци, е забелязал пръв пушека, предвещаващ сериозните проблеми с последвалия голям пожар. Има ли пропуски в обществената поръчка на Община Русе за сметището по отношение на охраната и противопожарната безопасност, е също един от въпросите, които възникват. И още – каква е отговорността за този инцидент на оператора на депото – фирмата „Берус“ ООД?
Когато политиката и бизнеса се срещнат върху купчините с боклук
„Берус“ ООД е правоприемник на бившия Технологичен комбинат по механизация, техническо обслужване и борба с ерозията. Мажоритарен собственик на дружеството е друга фирма – „Берус 97“ АД, в чийто съвет на директорите са Венко Великов, Донка Великова и Преслава Мирославова Славчева. Венко Великов е управител на „Берус“ ООД, а негов заместник е Мирослав Славчев. Фирмата е близка до властта и се радва на 9 спечелени обществени поръчки на Община Русе както при управлението на Божидар Йотов и БСП, така и след 2011 г. при кмета Пламен Стоилов и ГЕРБ. Тяхната обща стойност за периода 2008-2017 г. е 14 705 912 лв, а предметът на поръчките е свързан с експлоатацията на сметището и със зимното поддържане на пътищата.

Интересна е политическата връзка на „Берус“ ООД с партия „Атака“. Заместник-управителят на дружеството Мирослав Славчев е областен координатор на партията на Волен Сидеров и беше неин кандидат за кмет, а в момента кара пореден мандат като общински съветник в Русе. Именно Славчев шества по медиите тези дни във връзка с пожара, където бе анонсиран като представител на фирмата-оператор на сметището. Едва ли някой ще се изненада, че предвид посочените политико-икономически обвързаности, партия „Атака“ в Русе е част от мълчаливото мнозинство в Общинския съвет, крепящо управлението на кмета Пламен Стоилов и ГЕРБ.
В момента „Берус“ ООД изпълнява обществена поръчка за стопанисване и експлоатация на регионалното депо за неопасни, инертни и опасни отпадъци за общините Русе, Ветово, Иваново, Сливо поле и Тутракан, каквото е официалното наименование на сметището край Хиподрума. Стойността на поръчката е 2 250 000 лв, а срокът на договора, подписан през декември 2016 г., е за три години.
В процедурата за тази обществена поръчка преди две години участва и фирма „Мит и Ко“ ЕООД от Пловдив, която има опит в сметосъбиране, сметоизвозване и експлоатация на депа за отпадъци, както и в обезвреждането на опасни отпадъци. Комисията по избор за изпълнител обаче я отстрани от процедурата заради несъответствия в техническата документация и допусна само „Берус“ ООД до това състезание с един участник.
Има ли пропуски в охраната на сметището?
Всеки специалист по пожарна безопасност ще ви каже, че най-успешната борба с пожарите е превенцията. Особено, когато става дума за пожароопасен обект с висок риск, какъвто е едно голямо сметище. В техническата спецификация по изпълнението на обществената поръчка Община Русе е поставила изискването фирмата-изпълнител да осъществява денонощно физическо наблюдение и пропусквателен режим на обекта. Липсват обаче изрични условия за редовно (почасово) патрулиране на депото от страна на охраната и наблюдение на клетките с цел предотвратяване на възникването на пожари и други аварии.

Нещо повече, по договор Община Русе сама е поставила изискване фирмата-изпълнител да наеме на щат минимум трима души охранители. Как тези трима души в ротация на смени биха осъществявали денонощното наблюдение на сметището и колко са ефективни, се видя в събота, когато благодарение на случаен минувач, а не на намиращия се на смяна дежурен, бе подаден сигналът за започващия пожар.

Редно е Община Русе да обмисли и да постави завишени изисквания по отношение на охраната на сметището заради високия риск, който евентуални аварии, свързани с експлоатацията му, носят за жителите на града, въздуха, почвите и водите. Нужни са повече охранители, които да не стоят само в КПП-то, а да патрулират активно депото и да следят за пожари и други опасности. Изграждането на активна система за видеонаблюдение на клетките на депото също би довело до намаляване на риска от случването на големи аварии, а също и би спомогнало за разследването на подобни инциденти, особено, когато се касае за умишлен палеж.

Повече вода за пожарната
Друг проблем, който лъсна в дните на пожара, бе липсата на вода за колите на огнеборците. Самите пожарникари признават, че сметището разполага с един-единствен хидрант, който е крайно недостатъчен, за да зарежда пожарните им по време на такъв голям пожар. Разрастването на огнената стихия в събота и неделя се дължи и на факта, че пожарните коли прекарваха повече време да зареждат на вода на хидранта, отколкото да гасят огъня. Това доведе до увеличение на огнищата на повърхността и затрудни работата на машините, които трябваше да запръстяват терена.
Община Русе, която, в крайна сметка, е собственик на депото, би следвало да отдели средства и да изгради мрежа от пожарни хидранти в различни точки на сметището, за да улесни работата на пожарникарите, когато им се налага те да се справят с подобни големи пожари.

Палеж или случайност?
В първите часове на огнената стихия бе лансирана версията за умишлен палеж или човешка грешка. Това мнение изказаха опитен специалист по бедствия и аварии, какъвто е директорът на дирекция „Обществен ред и сигурност“ в Общината – Спасимир Димитров, както и представителят на фирмата-оператор на депото Мирослав Славчев. Притесненията им бяха, че първоначално са видели само четири огнища на разстояние 100 метра едно от друго.
По-късно от пожарната посочиха, че по-скоро става дума за случаен инцидент, тъй като пожарът върви на дълбочина и има връзка с наличието на метан, отделящ се при гниенето на боклуците в долните пластове. Истинските причини за този инцидент тепърва предстои да бъдат установени. Дали умишлен или не, пожарът доведе до много неприятности както за огнеборците и хората, които работиха на терен в борбата със стихията, така и за жителите на града. Поуките трябва да бъдат извлечени и нередностите в охраната и противопожарната защита на сметището е редно да бъдат поставени на сериозен анализ от страна на специалистите.
Отговорността на „Берус“ ООД
Според комплексното разрешително, операторът на депото „Берус“ ООД е задължен да не допуска пожар на територията на обекта, казват от РИОСВ. В случая се касае за неправилна експлоатация на клетката, в която е възникнал пожарът. От установената виновност и пропуските в работата на фирмата ще й бъдат наложени санкции – те са в размер от 10 000 до 500 000 лв.
Предвид очевидната близост на „Берус“ ООД до властта, както и факта, че тя е своеобразен любимец на последните две различни общински управления, се пораждат съмнения доколко институциите са осъществявали съвестно необходимия текущ контрол върху дейността й на сметището. И дали сега ще бъдат достатъчно обективни по отношение на вината на „Берус“ ООД за допускането на пожара и ще й наложат справедлива санкция. Тук институциите имат тежката задача да разсеят тези съмнения и да ни убедят в обратното.
