Сътрудници на ДС оглавиха СДС в Русе преди 30 години
Първият председател и първият секретар на СДС-Русе се оказаха с картончета в Държавна сигурност, но това го научихме едва двадесет години след 1989 г.
На 21 декември се навършиха 30 години от учредяването на русенската структура на Съюза на демократичните сили. Трибуквието “СДС” ще остане в историята като символ на желанието и надеждите на свободните хора за скъсване с тоталитарното минало на комунистическия режим и за превръщането на България в свободна и демократична държава.
Началото на СДС в Русе е трудно. “Нямаше хора”, казват не един и двама от членовете и симпатизантите на организацията в онези първи дни на декември 1989 г. Градът е дал вече пример на всички в България с първите масови протести срещу обгазяванията с хлор през 1987 и 1988 г. и с наченките на създаване на гражданско общество. Затова и първата по-голяма политическа структура на зараждащата се опозиция в Русе именно е тази на Независимото сдружение “Екогласност”. Архивите са съхранили документи от учредяването й на 28 ноември 1989 г.
Формирането на опозицията
По-късно, в първите седмици на декември се възстановява и русенската организация на забранения със закон през 1947 г. Български земеделски народен съюз “Никола Петков”. А николапетковистите са автентични антикомунисти, бивши концлагеристи, политзатворници и участници в горянското движение като Крум Хорозов и Тодор Цанев.
По същото време, макар и по-малобройни, са учредени местните организации на Движение “Гражданска инициатива” и Комитет за защита на религиозните права, свобода на съвестта и опазване на духовните ценности. Първите си крачки прави и русенският клон на Независимия профсъюз “Подкрепа”.
На 13 декември 1989 г. в зала 409 на Русенския университет е учреден местният Клуб за подкрепа на гласността и преустройството. Присъстват около 35 души – “комунисти и безпартийни”, както е записано в протокола – основно преподаватели в университета.
Първите седесари са пъстър букет от личности с различни убеждения и виждания за това каква промяна трябва да бъде осъществена в България. Някои предпочитат да засвидетелстват подкрепа за т.нар. “преустройство” на социалистическия модел и за новия курс на БКП под ръководството за Петър Младенов, докато други са за радикална промяна и категорично скъсване с тоталитарния комунистически режим.
Пет организации учредяват СДС в Русе
На 21 декември в Клуба на дейците на културата най-сетне се състои учредителното събрание на СДС-Русе. Пет за организациите, чиито представители вземат участие, както следва: БЗНС “Никола Петков” – Тодор Цанев, Крум Хорозов и Иван Джоджев, Граждански клуб за гласност и демокрация – Стайко Варамезов, Кирил Енчев и Марко Тодоров, Движение “Гражданска инициатива” – Любомир Първанов, Румен Максимов и Кирил Блъсков, Комитет за защита на религиозните права, свобода на съвестта и опазване на духовните ценности – Асен Тасев, отец Стефан Стефанов и отец Величко Михайлов, и Независимо сдружение “Екогласност” – Венелин Томов, Свобода Стефанова и Даниел Джумалийски.
Седмица по-късно, на 26 декември, на ново събрание на новоучредената структура на СДС в Русе за пръв председател е избран доцент Марко Тодоров. А на 5 януари 1990 г. ръководството е допълнено с Кирил Блъсков – избран за секретар, Венелин Томов и Тодор Цанев – избрани за говорители и Румен Максимов (за връзка с медиите).
Държавна сигурност поема ръководството на русенското СДС
Към него момент обаче, никой не подозира, че първият председател и първият секретар на СДС в Русе ще се окажат сътрудници на Държавна сигурност. И това, изглежда, е само върхът на айсберга. Проверка на “ФРОНТАЛНО” в архива с решения на Комисията по досиетата установи, че, с изключение на Тодор Цанев, останалите членове на първото ръководство на СДС-Русе и до днес не са били проверявани за агентурно минало.
Този факт едва ли е плод на чиста случайност, а идва като пряко доказателство за ролята на тайните служби на комунистическия режим във “формирането” на опозицията и в инсталирането на техни хора на ключови позиции в синята коалиция – както в София, така и по места. Едва двадесетина години след 1989 г., когато вече бе много късно, стана ясно, че Марко Тодоров и Кирил Блъсков са били с картончета в ДС.
Блъсков бе обявен от Комисията по досиета през 2009 г. като агент “Ростислав” на МВР-Русе по линия Шесто управление на Държавна сигурност. Година след това “лъсна” и Марко Тодоров. Той пък се оказа, че е бил секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС, под псевдонима “Базов”. Интересното е, че, според справката, Тодоров е бил изключен от сътрудническия апарат на ПГУ през май 1990 г – тоест, шест месеца, след като вече е бил избран за шеф на СДС-Русе и по-малко от месец преди да бъде избран със синята бюлетина за депутат във Великото народно събрание.
Подобни хора, дори не непременно бивши агенти на ДС, работиха подмолно през годините и в крайна сметка успяха да компрометират окончателно “синята идея”. СДС, макар и формално съществуващо днес, отдавна вече е част от миналото. И това минало не може да бъде променено със задна дата. То е такова, каквото е.
Двете правителства на демократите – с премиер Филип Димитров (направило България член на Съвета на Европа) и с премиер Иван Костов (поело решителен курс за членство в Европейския съюз и НАТО) – върнаха страната ни в обединеното семейство на народите от Стария континент след 45 загубени години в “път към комунизъм” и “развито социалистическо общество”. Историческата мисия на СДС по отношение на обръщането на геополитическата ориентация на България бе изпълнена и това си остава, комай, най-голямото достижение на родната демокрация. Днес поне хората могат да пътуват свободно и без визи в Европа.
Останаха нерешени, обаче, прекалено много вътрешни проблеми, тормозещи и до днес обществото ни, но за тях, като че ли, онова СДС от 90-те години има най-малка вина, спрямо другите правителства, управлявали България в последните три декади. Комунизмът не ни напусна напълно, а успя да мимикрира успешно и днес марширува в политиката и икономиката, където метастазите му продължават да държат всички властови лостове.
КОПИЕ ОТ РЕШЕНИЕТО ЗА УЧРЕДЯВАНЕ НА СДС в Русе – 21 декември 1989 г.
ДОКУМЕНТИ ОТ УЧРЕДИТЕЛНОТО СЪБРАНИЕ НА НС „ЕКОГЛАСНОСТ“ в Русе – 28 ноември 1989 г.