Русе в архивите на ЦРУ: Поглед отвътре
Любопитни факти от историята на града изплуват в архивите на американското разузнаване
В последните месеци тече вероятно най-голямото разсекретяване на архиви в световната история. Според официалната информация, близо 13 милиона файла на Централното разузнавателно управление /ЦРУ/ на САЩ ще бъдат дигитализирани и качени за обществен достъп в електронната библиотека на американските тайни служби. Става дума за десетки милиони страници и както можете да си представите, целият процес е една тежка задача за администрацията на ЦРУ и ще продължи, Бог знае, още колко време. И в този момент, докато четете тези редове, американците продължават да качват разсекретените файлове в Интернет. Макар да е все още рано да се правят генерални заключения, на базата на публикуваните досега документи вече спокойно биха могли да се очертаят някои първи обобщения и изводи.
Разсекретените файлове на ЦРУ, в които се съдържа информация за и от България досега са около 20 000. Тези, посветени на град Русе – около 3 000. В огромната си част те са от първата половина на 50-те години на XX–и век, което вероятно е пряко свързано с операция „Конвой“ (1950-1955 г.), която американското разузнаване провежда срещу комунистическа България. Тя си поставя четири основни цели.
Първата е създаването на българска военна рота от около 200 доброволци, базирана в Западна Германия, като идеята е при евентуална война срещу СССР тя да бъде включена в състава на съюзниците. По-късно от същата рота са били избирани агенти-командоси, които да бъдат прехвърляни през границата за специални мисии в България.
Втората цел на операция „Конвой“ била провеждането на пропагандни действия, изразяващи се в пускането на позиви с антикомунистическо съдържание от самолети над българските градове, а също и изграждането и развитието на радиостанция „Горянин“. Тя била базирана в околностите на Атина и нейната цел била да поддържа духа на населението и да води ярка пропаганда в ефира срещу комунистическата власт у нас.
На трето място, с тази операция ЦРУ се опитва да установи връзка с българската съпротива, както в страната, така и зад граница (тук се има предвид преди всичко организацията на българската емиграция, оглавявана от земеделския лидер д-р Г. М. Димитров), като се опита да даде оценка доколко тази съпротива е в състояние да води реална борба за свалянето на болшевишкия режим у нас.
Последната, и може би най-важната задача на операция „Конвой“ /„BGCONVOY“/ е била изграждането на собствена шпионска мрежа, която да е независима от местната съпротива и да работи на пряко подчинение на ЦРУ.
Последната цел е от особено стратегическо значение, тъй като в началото на 1950 г. България и САЩ прекратяват дипломатическите си отношения и посолството в София е закрито. Това на практика оставя американците без възможност за легално пребиване на техни агенти у нас. А става дума за годините в началото на Студената война, когато се очаква реална война между Запада и СССР, когато шпиономанията у нас е в разгара си, когато комунистическата власт е най-кръвожадна и безпощадна, когато Държавна сигурност дебне навсякъде и следи всеки…
Остава пълна загадка как в тези условия от ЦРУ са успели да изградят нелегална агентурна мрежа, чрез която да получават не само информация в огромни обеми, но също и доста графични материали – скици, планове, карти, схеми… Загадка е и как тези материали са били прехвърляни от град като Русе през южната граница, за да достигнат до централите на американското разузнаване в Гърция и Турция. И доколко това е било възможно, ако в тази агентурна мрежа не са били включени високопоставени представители на комунистическата власт и на репресивните й органи? Все логични въпроси, които обаче няма да намерят своя отговор.
В разсекретените архиви на ЦРУ имената на информаторите и псевдонимите на агентите са заличени. В един документ обаче, се споменава, че източниците на информация от Русе са седем (за сравнение във Варна те са 23, а в София около 40). За изготвянето на своите доклади американското разузнаване ползва освен своите агенти и информатори, също и новопристигнали на територията на Гърция и Турция нелегални емигранти от България, публикации в тогавашния печат и др.
От разсекретените документи, свързани с Русе, става ясно, че ЦРУ е разполагало с изненадващо точна и доста изчерпателна информация за всичко, което става в крайдунавския град през 50-те години. В голямата си част файловете представляват „информационни доклади“, предимно с гриф „Поверително“ и по-рядко обозначени като „Секретно“ или „Строго секретно“.
Архивите на ЦРУ за Русе от днешна гледна точка имат преди всичко историческа стойност и са надежден източник на информация за живота в града през 50-те години на миналия век. Тази информация е всеобхватна и покрива всички сфери на обществения живот. Анализирайки разсекретените документи се открояват няколко важни теми, на които са посветени десетки, а в някои случаи дори стотици страници.
Военна информация
Напълно очаквано, може би най-обемният масив за Русе е свързан с най-разнообразна военна информация. Под наблюдението на агентите на ЦРУ в града са Пети Дунавски пехотен полк, артилерийските части, противовъздушната отбрана и военно-морските части, действащи по река Дунав. От особено значение е добитата информация за бойните заповеди на различните поделения. Редовно са правени оценки на числения състав на военните в Русе, тяхното въоръжение, характеристики на личния състав (с профили на командващите офицери), извършваните маневри и тренировъчни учения, разположението на установките на противовъздушната отбрана, карти на военните обекти и т.н. В много случаи е анализиран и моралът сред военнослужещите по отношение на комунистическата власт.
Към този масив спада и движението на части на Съветската армия пристигащи или заминаващи от България през русенското пристанище, доставките от СССР на военно оборудване и техника, информация за военните складове на руснаците в града. Отделено е внимание на секретна база на Съветската армия, намирала се по това време в гората на Образцов чифлик. В много материали се среща информация за изграждането нови или възстановяването на съществуващи бомбоубежища в града, предимно по поречието на дунавския бряг, с описания на тяхното разположение, система от тунели и капацитет.
Обща информация за града
Друг голям масив е този, посветен на по-обща информация за града. Тук предимно са представени рисувани на ръка карти на Русе с обозначените на тях важни обекти, в това число сгради на различните институции, заводи, транспортни и стратегически обекти. Редовно се съобщават имената и са правени кратки профили на ръководните дейци в града – партийни секретари, общинско и областно ръководство на местни и държавни институции, началници на Народната милиция и на Държавна сигурност. Съществува дори документ с детайлен план на стария Русенски затвор, придружен от поименен списък на администрацията на затвора и на всички надзиратели, работещи в него.

Дунав мост
В началото на 50-те години започва изграждането на Дунав мост, свързващ България и Румъния при Русе и Гюргево. ЦРУ проследява в големи детайли целия процес по строежа. В стотици материали са описани плановете за моста, използваните материали, доставяни предимно от Чехословакия и Унгария, проблемите с изпълнението на графика. Дадена е информация за инженерните екипи и трудовите ресурси, използваната технология и техника и т.н.
Не липсват и любопитни информации. Примерно, без да потвърждават съпричастността на американците към този инцидент, агентите на ЦРУ съобщават, че в началото на май 1954 г., когато мостът вече е бил завършен, над него прелетели едновременно три шпионски самолета. Те се появили в небето над Русе, направили няколко рейда и по всяка вероятност са осъществили детайлно заснемане от въздуха на района на Дунав мост. Информаторът на ЦРУ казва, че румънската противовъздушна отбрана при Гюргево се е задействала и подложила самолетите на масиран обстрел, но без успех. Сред населението в Русе се говорело, че това били американски самолети.
В друг файл се посочва, че след като Дунав мост бил построен, няколко месеца не бил използван. Причината била в сериозни пукнатини и дефекти, които се появили на една от колоните от българска страна. Агентът на ЦРУ споменава, че не било ясно, дали това е резултат от целенасочен саботаж – вероятно действие на съпротивата или пък на некачествено строителство.
Няколко месеца преди официалното откриване подстъпите към Дунав мост били под усилена денонощна охрана на добре въоръжени цивилни лица – специално подбрани, фанатизирани до крайност лоялни членове на комунистическата партия и комсомола. Очевидно властта се е притеснила сериозно от възможни саботажни действия, които в Русе не били изключение през тези години и не се е доверила за охраната на съоръжението на редовната милиция.
Русенското пристанище
Като важен стратегически и транспортен обект агентите на ЦРУ в Русе държат под око пристанището в града. Разсекретените документи изобилстват от информация за пристигането и отплаването на кораби в и от акваторията на града. От особен интерес са данните за движението на товарите. Американското разузнаване отбелязва, че се внасят предимно военно оборудване и суровини за промишлеността, а се изнасят жито и други хранителни стоки в посока СССР. В архивите на ЦРУ човек може да намери дори тогавашното разписание на пътническите кораби по Дунава, осъществяващи водния транспорт между Видин, Лом, Свищов, Русе и Силистра.
Пътникопотокът също е следен от ЦРУ, особено заради пълзящата „втора окупация“. Става въпрос за пристигането в България на десетки хиляди съветски граждани през пристанищата на Русе и Варна. Те пристигат „тихо“, „на малки групи“, „без да се набиват излишно на очи“ и потеглят веднага за местоназначението си във вътрешността на страната. След приключването на военната окупация на Съветската армия, тези граждани на СССР са пратени у нас, за да гарантират и защитават интересите на съветското правителство. Това са така наречените „съветски съветници“ или „съветски специалисти“, които са „прикачени“ към всяко ръководно звено в България – от Правителството и отделните министерства до местните органи на самоуправление, заводите и учрежденията. Задачата на тези хора е била да „съветват“ българските ръководители от различните нива, но фактически да вземат важните решения и следят за изпълнението им от страна на българските им „другари“. Освен това, тези „съветници“ държат под око и докладват направо в Москва всеки опит на българите за отклонение от курса, начертан от Кремъл.

Гарите и железопътният транспорт
Освен воден, градът е и важен железопътен център, чиято роля нараства много с построяването на Дунав мост, когато е осъществена директна жп връзка, без нуждата от съществуващия дотогава ферибот за вагони между Русе и Гюргево. Периодът съвпада и с промени в жп мрежата на крайдунавския град. Тогава са построени гарите Разпределителна, имаща важна функция в приемането на товарни влакове от и за Дунав мост, както и сегашната Централна жп гара. По това време е изградена и нова жп линия, свързваща двете нови гари.
Документ от септември 1955 г. разкрива планове за частичен демонтаж на дунавската жп линия между пристанището и сегашния Младежки парк. Според ЦРУ, това решение било свързано с предстоящото изграждане на голям парк-градина на кея. Впоследствие този план е отхвърлен, а крайбрежната линия си стои и до днес.
В архивите на ЦРУ има доста информация за товарния жп трафик през Дунав мост при Русе. Американското разузнаване е разполагало с подробни списъци на вагоните във всеки влак, влизащ или напускащ страната – от къде е бил натоварен, коя е крайната му гара и какво е съдържанието на товара.
Заводите в Русе
Промишлеността на Русе в началото на 50-те години е друга голяма тема, която ЦРУ следи с подчертан интерес. Докладите на американското разузнаване описват във възможно най-големи детайли заводите в града – техния предмет на дейност, оборудване, технологии, капацитет, брой на работниците в тях, режима на работа.
Отделено е и внимание на директорските им екипи и на техническия персонал от специалисти. За повечето заводи са подготвени подробни списъци на ръководствата им, с профили на отделните им членове по възраст, квалификация, политическа принадлежност, лоялност към властта и т.н. За някои заводи, като например „Найден Киров“ и захарната фабрика „Димитър Благоев“, са посочени дори началниците на сутрешната и следобедната смяна в отделните цехове.
Действия на нелегалната съпротива и саботажни акции
Един от по-интересните дялове в разсекретените архиви на ЦРУ е този, свързан с дейността на нелегалната съпротива. И това е така, защото нито в цензурираната тогавашна преса, нито в архивите на МВР и Държавна сигурност има достатъчно информация по темата, докато американското разузнаване очевидно целенасочено се е интересувало от този въпрос. А Русе наистина се оказва, че има с какво да се похвали. Тук е бил един от центровете на горянското движение – въоръжената съпротива срещу комунистическия режим. Агентите на ЦРУ съобщават подробности за битките между горяните и силите на милицията и Държавна сигурност в окръга. Има дори информация за среднощни престрелки в самия Русе. Други акции на действащата в града нелегална съпротива са множеството саботажни действия.
Особено интересни са серията от саботажи, подготвени в навечерието на 9 септември 1952 г. Архивите на ЦРУ разказват, че в корабостроителницата бил извършен основен ремонт на луксозния пътнически кораб „Димитър Благоев“ /бивш „Цар Симеон“/, който бил 80 м дълъг и имал капацитет за 1 200 пътници. Очаквало се, на „светлата дата“ 9 септември – национален празник на България по време на комунизма, в Русе да пристигне самият комунистически „вожд“ и министър-председател Вълко Червенков, за да пререже лентата. Вечерта на 8-и септември, обаче, няколко мощни експлозии в машинното отделение довели до голям пожар и целият кораб изгорял за броени минути.
По същото време в завода „Георги Димитров“ /днешен „Спарки“/ властите разкриват голяма подготовка за саботаж. Целия завод бил опасан с кабели, свързващи големи количества взривно вещество, достатъчни да превърнат в руини всички цехове. При разследването единственото, което властите не открили, бил детонаторът. Разследващите предположили, че тази система е трябвало да бъде задействана от часовников механизъм. На всички било ясно, че заводът „Георги Димитров“ – най-големият в Русе, символ и гордост за комунистическата промишленост, е бил подготвен да бъде взривен навръх 9 септември през 1952 г.
Във връзка с тези инциденти са били арестувани няколкостотин работници, заподозрени в организирането на саботажите. Много от тях прекарали известно време в затворите, но тъй като не били намерени каквито и да е доказателства, те били освободени по-късно.
Днес малцина възрастни русенци вероятно ще си спомнят, че в през 50-те години в началото на днешния Младежкия парк е имало бюст на Георги Димитров. Една нощ обаче той бил строшен на парчета с чукове от неизвестни лица. Естествено, че и в този случай ставало дума за действия на нелегалната съпротива, съобщават агентите на ЦРУ в Русе.
Американското разузнаване е било наясно с репресиите, убийствата, лагерите и огромния брой на политическите затворници. Покрай многото информации за големия лагер на остров Белене, в архивните документи има и сведения за действалия през 50-те години концентрационен лагер край село Пиргово, Русенско. Там имало кариера, на която лагерниците са били подложени на изтощителен, тежък труд при нечовешки условия, всичко това придружено с брутални побоища и гаври от страна на надзирателите.

Икономическо положение и цена на живота
Не на последно място, ЦРУ отделя сериозно внимание на качеството на живота. В архивите на американското разузнаване изобилства от информация, с конкретни примери, за това как са живеели русенци в началото на 50-те години – какви заплати са получавали, какви са били цените на основните стоки. Наистина са били тежки години. Тук ще посочим някои цифри от 1951 г., когато дневният надник на работниците в текстилната фабрика „Вела Пискова“ бил 350 лева за мъжете и 240 лева за жените. Срещу тези пари те можели да си купят, при това ограничени количества и само с купони, продукти при следните цени: хляб – 30 лв/бр, кашкавал – 386 лв/кг, свинско месо – 400 лв/кг. Освен пазаруването с купони, тогава съществувал и „свободен пазар“, където обаче цените на същите продукти били двойни или тройни.
През октомври 1954 г. агентите на ЦРУ докладват за голяма криза за хляб в Русенско. Оскъдните количества хляб били разпределяни от Отечествения фронт по предварително изготвени списъци, като дневната дажба била около 400 грама на човек. В същото време от русенското пристанище към СССР отплавали много кораби, натоварени с хлебна пшеница. Това не останало незабелязано, както от агентите на американското разузнаване, така и от гражданството. При обиколка из селата на Тутраканско Вълко Червенков бил посрещат от разгневени селяни с думите: „Защо давате хляба ни на руснаците?“. От други анализи на ЦРУ става ясно, че СССР от своя страна реекспортирал купеното на много ниски цени българското жито и го продавал за твърда валута на Западните страни.
В началото на 50-те години било нормална практика едно семейство да бъде настанено да живее в една стая, която да ползва едновременно за всекидневна, кухня и спалня. Жилищата масово не достигали. А когато от селата започнали да прииждат още хора положението станало още по-тежко. Общите влошени условия на живот – слаба хигиена, лоша и недостатъчна храна и тежък физически труд – довели до увеличение на туберкулозните заболявания, отбелязва в своите доклади ЦРУ.
Съдбата на безработните, които се тълпели пред русенската служба по заетост с надеждата да намерят работа, също била твърде нерадостна в онези години. „Който не работи – не трябва да яде“ – с това се изразявала тогавашната политика на червената власт, тъй като обезщетенията за безработица или социалните помощи не били познати, отбелязват в прав текст американските агенти.
Макар повечето домове да били електрифицирани, масово обитателите им ползвали само по една 40-ватова крушка за осветление, защото не можели да си позволят да плащат за повече. Въпреки наличието на електроцентрали, електричеството за града и за захранването на големи райони от Североизточна България пристигало с кабели под Дунава при Русе. Повишената енергоемкост на индустрията не била по силите на родните енергетици, затова токът идвал от голяма централа, намираща се в покрайнините на Букурещ.
Добра работа, ЦРУ!
Накрая на този бърз преглед с първи впечатления от разсекретения архив на ЦРУ е нужно да бъде подчертано, че във всичките си действия на територията на Народна република България през разглеждания период от време американското разузнаване има изключително пасивна роля. Тя се изразява единствено в събирането, обобщаването и анализирането на сведения. Още веднъж трябва да се припомни, че масовите очаквания за война между Запада и СССР са в апогея си по това време. И американците и техните съюзници, и руснаците показват с действията си, че водят усилена подготовка за този момент.
Българската съпротива също не стои със скръстени ръце. Горянските чети /въоръжената съпротива/ и групите, действащи в градовете, също се готвят и събират сили и средства, за да се намесят, когато войната започне. Може би тук е и големият грях на американците и на западните им съюзници, които не оказват никаква помощ на местната съпротива срещу комунистическия режим. Нито морална, нито материална. ЦРУ докладва на Вашингтон, че съпротивителното движение в България се увеличава с бързи темпове в началото на 50-те години. Информациите за хора, избягали в горите и планините, формиращи чети, за актове на съпротива в градовете и за извършени саботажи са стотици. Основният проблем пред нелегалните е липсата на оръжие и военно оборудване. Такава помощ отвън обаче не е пратена и това обрича на крах действията на съпротивата срещу режима.
В общи линии може да се обобщи, че ЦРУ се справя повече от добре с поставените в операция „Конвой“ цели. И особено с последната – създаването на собствена агентурна мрежа в комунистическа България. За това говори всяка от тези десетки хиляди разсекретени страници. Желязната завеса не се оказва особена преграда пред американското разузнаване за събирането на предостатъчно информация и за изграждането на една пълна картина за състоянието на страната ни в онези години.
„ФРОНТАЛНО“ ще продължи да публикува още документи в поредица от статии „Русе в архивите на ЦРУ“.
Ето и факсимилета на някои от документите, свързани с тази статия:
Документ № CIA-RDP82-00457R011200330001-4: Карта на град Русе и пристанището /1952 г./
Списък на обектите на картата:
- ул. „Алеи Възраждане“
- Трети милиционерски участък /разполагащ с около 130 милиционера/
- ЖП училище
- Футболно игрище „Алеите“
- Държавна болница
- Военно поделение на Пети пехотен полк
- Военна болница
- Гимназия
- Основно училище
- ул. „Сталин“ /бивша „Александровска“/
- Дърводелско училище
- Механо-техническо училище
- Гара „Изток“
- Електрическа централа
- Фабрика „Елпром“
- бул. „Съединение“
- Гробище
- Колодрум
- Военно поделение, главна квартира на 5-а дивизия /19а – парк / 19b – радио мачта
- Военно поделение на Първи артилерийски полк
- Фабрика за метални изделия
- Сапунена фабрика
- Химическа фабрика за бои
- бул. „Липник“
- Фабрика за олио
- Завод „Георги Димитров“
- Сапунена фабрика
- Текстилна фабрика
- Пазар
- Парк
- Съдебна палата
- Данъчно управление
- Квартира на съветското разузнаване
- Държавен театър
- Католическа църква
- Сграда на общината
- Околийско управление на Народната милиция
- Българско речно планване
- Гара „Пристанище“
- Гимназия
- Кметска администрация и областно управление
- Затвор
- Администрация на пристанището
- Площад
- Гимназия
- Пожарна станция
- Първи милиционерски участък
- Народна банка
- Понтон
- Понтон
- Понтон
- Поделение на военно-морските сили
- Мебелна фабрика „Карпати“
- Фабрика „Фазан“
- –
- Мелница
- Мелница
- Селскостопанска работилница
- Леярна и фабрика за машинни части
- Подстанция за приемането на ток от Румъния с кабели под Дунава. Подава електричество за Кубрат, Исперих, Тутракан и Горна Оряховица.
- Тракция
- Фабрика за експлозиви
- Захарна фабрика
- Тухлена фабрика „Труд“
- Нефтопреработвателен завод /приема суровини през тръба от отстрещния бряг на Дунав при Гюргево, където има резервоари/
- Петролопровод
- Кей
- Машино-тракторна станция
А. – бул. „Георги Димитров“, В – бул. „Цар Освободител“, С – ул. „Николаевска“, D – път за Бяла, Е – Черни лом, F – път за Кубрат
Район на пристанище Русе
- ЖП гара
- Складове
- Корабостроителница и работилница
- ЖП ферибот
- Поделение на военно-морските сили
- Фабрика „Фазан“
- Фабрика за метални контрукции
- Фабрика
- Леярна
- Фабрика за коприна
- Фабрика за олио
- Мебелна фабрика
- Наноси с тиня
- Наноси с тиня
- Пристанищни кранове
- Дунавски флот
- Черни лом
- Път за Бяла
Документ №CIA-RDP82-00457R015300160004-5: План на затвора в Русе /1953 г./
Легенда за обектите на първия етаж на затвора:
- Каса
- Канцелария
- Шивач
- Милиционерска стая
- Дирекция
- Кабинет на главния надзирател
- Приемна за посетители
- Работилница за кашони
- Бръснарница
- Дежурна стая
- Килер за храна
- Столова
- Кухня
- Баня
- Стая за обезвъшляване
- Тоалетна
- Обущарница
- Магазин за облекло
- Подвързачница
- Обущарница
- Охрана
- Килии
Извадка от документ № CIA-RDP80-00810A005000130003-2: Информация относно рейда на неидентифицирани самолети с разузнавателна мисия над Русе /1954 г./

Публикуваните материали са базирани на разсекретени документи на американските тайни служби предимно от периода на Студената война, които са налични за обществен достъп в електронната бибилиотека на ЦРУ.